2022-05-02

Tenisas, badmintonas ir skvošas – labiau panašūs ar skirtingi?

Vilniuje įsikūrusi „SEB arena“ jau daugelį metų yra antraisiais sostinės teniso, badmintono ir skvošo mėgėjų namais. Vilniaus teniso akademijoje besidarbuojančio badmintono trenerio, daugkartinio Lietuvos bei Baltijos šalių čempiono, Lietuvos badmintono rinktinės nario Ramūnas Stapušaičio paprašėme palyginti šias tris raketėmis žaidžiamas sporto šakas.

„Pasakysiu paprastai – visos šios sporto šakos žaidžiamos raketėmis ir tai, mano galva, yra vienas iš nedaugelio jų panašumų. O štai skirtumų tarp teniso, badmintono ir skvošo matau gerokai daugiau“, – sako R. Stapušaitis.

Badmintonas, anot trenerio, yra pati demokratiškiausia iš šių trijų sporto šakų.

„Badmintono raketės ir plunksna gali tapti labai smagia pramoga kokioje nors sodyboje susirinkusiai draugų ar artimųjų kompanijai. Tai yra vienas esminių badmintono privalumų, jei lyginsime šią sporto šaką su kitais rakečių sportais. Pradėkime vien jau nuo to, kad tenisui ar skvošui reikalingos specialios erdvės – teniso kortai, skvošo salės. Šių sporto šakų neišbandysi tiesiog bet kur. Aišku, badmintonas lauke su vaikais ar draugais yra ne tas pats, kas profesionalus badmintonas. Kuris, beje, žaidžiamas tik uždarose patalpose. Tačiau bendrą supratimą apie smūgius, trajektorijas, judėjimą, badmintono raketės laikymą galima susidaryti ir tiesiog mušinėjant plunksną lauke“.

Stapušaitis teigia, kad tenisas ir skvošas tarpusavyje panašūs tuo, kad žaidėjai gali atmušti nuo dangos atšokusį kamuoliuką, o badmintone visas žaidimas vyksta iš oro. „Aišku, tas kamuoliuko atšokimas tenise ir skvoše labai skiriasi. Tenise kamuoliukas nuo korto dangos gali atšokti ir labai aukštai, o skvoše, visų pirma dėl fizinių kamuoliuko savybių, atšokimas yra minimalus. Tai skvošą daro kiek panašesniu į badmintoną. Skirtingas kamuoliuko atšokimas, o badmintono atveju ir nuolatinis žaidimas iš oro, lemia žaidėjų judėjimo, kojų darbo, taip pat reagavimo specifiką. Šiuo požiūriu badmintonas yra intensyviausias, reakcijos greičiu ypač grįstas sportas. Tenise gi žaidėjai dažniau turi kiek daugiau laiko, atsiranda daugiau galimybių taktiniams žaidimams. Skvošas, manau, yra kažkur per vidurį“.

Treneris išskiria ir dar vieną badmintono ir teniso panašumą – varžovų pozicijas vienas kito atžvilgiu. „Šia prasme šios sporto šakos yra panašios – varžovai aikštelėje yra vienas priešais kitą, juos skiria tinklas. Skvoše tinklo nėra, priešininkai žaidimo metu nuolatos yra vienas šalia kito. Tokios žaidimo taisyklės ir žaidėjų pozicijos reiškia, kad tik skvoše žaidėjai viso mačo metu iš esmės turi vienodas žaidimo sąlygas, mat abu žiūriu į tą pačią pusę. Badmintone ir tenise gi, tuo pačiu susitikimo metu, sąlygos žaidėjams gali būti labai skirtingos. Pavyzdžiui, viename badmintono aikštelės gale gali būti marga tribūna, o kitame – lygi siena. Ir žaidėjams teks prie to taikytis. Tenise, ypač kai jis žaidžiamas lauke, tokių trikdžių gali būti dar daugiau – vėjas, saulės pozicija, šešėliai ir taip toliau“.

„Visos šios sporto šakos, visgi, labiau skirtingos nei panašios. Galbūt yra manančių, kad gerai žaisdamas vieną iš šių žaidimų, nesunkiai įveiksi varžovus ir kituose. Taip tikrai nėra. Tačiau to galbūt ir nereikia. Visuomet galima išbandyti visas šias sporto šakas ir pasirinkti tą, kuri yra arčiausiai širdies“, – pataria R. Stapušaitis.